Sygnały wzywania pomocy na wodach śródlądowych

Statek, który znajduje się w jakimś niebezpieczeństwie i żąda pomocy od innych osób lub jednostek znajdujących się w pobliżu, musi w umiejętny sposób nadać określone sygnały wzywania pomocy. Można wyróżnić kilka grup sygnałów. Możemy mówić o sygnałach wzrokowych, dźwiękowych a także radiowych.

Pierwszy sygnał to flaga lub kawałek materiały, którym zatacza się widoczne koła.

Drugi sygnał to światło, którym w podobny sposób zatacza się kręgi. Trzeci sygnał to najbardziej widoczne rakiety, race lub pociski wyrzucające czerwone gwiazdy, wszystkie te środki powinny być używane jeden po drugim w możliwie krótkim czasie. Najbardziej powszechny sygnał czyli machanie na boki wyprostowanymi ramionami, podnoszenie ich i opuszczanie, typowy sygnał wzywania pomocy najbardziej intuicyjny do rozpoznania nawet dla osób nie znających specjalistycznych sygnałów używanych w żeglarstwie.

Jako ostatni z sygnałów zostaje sygnał świetlny SOS nadawany alfabetem Mors’a, składa się z sekwencji świateł: trzy krótkie błyski, trzy długie błyski i trzy krótkie błyski, tak w całości wygląda sygnał wezwania pomocy tym alfabetem.

tekst powstał we współpracy z : strzelnica w warszawie