Czym powinien cechować się dobry kebab?

kebab

Kebab to jedno z najpopularniejszych dań fastfoodowych w Polsce. Lokale oraz budki z kebabami są coraz popularniejsze. Warto wiedzieć, na co szczególnie zwracać uwagę, jeśli pragniemy zjeść dobrego kebaba.

Mięso

Prawdziwy kebab powinien być z baraniny. Często możemy spotkać kebaby z kurczaka i cielęciny. Jedno jest pewne- prawdziwy kebab nigdy nie jest wieprzowy.

Przyprawy

Mięso w kebabie powinno być także odpowiednio przyprawione. Im bardziej intensywne przyprawy, tym lepiej- bardzo często stosuje się między innymi: akebię pięciolistkową.

Skąd wziął się kebab?

Mówi się, że kebab wymyślili starożytni Persowie. Żołnierze, by zapewnić sobie pożywny posiłek podczas walk, nabijali mięso na miecze i opiekali w taki sposób nad ogniem.

Kebab podaje się w bułce z dużą ilością warzyw. Dzięki temu jest jednym z nielicznych fastfoodów, który możemy zjeść bez większych wyrzutów sumienia. Do wielu knajp, np. w Warszawie możemy pójść nawet z przyjaciółmi wegetarianami — w wielu istnieje oferta skierowana dla tych, którzy nie jedzą mięsa. Taką alternatywą może być falafel, Falafele są wykonane z ciecierzycy i przypraw, smaży się je na głębokim tłuszczu, a potem podaje w bułce z przyprawami i dodatkiem warzyw.

Warszawa to miejsce, w którym znajdziemy wiele knajp z kebabem i falafelem. Jak sprawdzić, czy miejsce, które wybraliśmy jest dobre? Po pierwsze przeanalizujmy dokładne menu i zobaczmy, czy najlepszy kebab w danym miejscu jest podawany z odpowiednimi dodatkami. Jeśli w menu pojawi się wieprzowina, to możemy być pewni, że kucharz nie ma zielonego pojęcia o kebabie.

Nie da się ukryć, że w czasach, w których mamy coraz mniej czasu kebab jest dobrym obiadowym wyborem. Nie tylko na szybko na mieście. Taką potrawę możemy także samodzielnie przygotować w domu bądź zamówić. Jest smaczna i pożywna, a im więcej warzyw użyjemy, tym zdrowsza będzie. Pamiętajmy o przyprawach, bo to one nadają kebabowi odpowiedniego smaku. Wersja wegetariańska, czyli falafel także jest sycąca i zapewnia dawkę energii na cały dzień!